Restauracja i klub muzyczny w Krakowie: spadek obrotów po pandemii i 3,95 mln zł długu. Układ przyjęty przez wierzycieli

120 dni
Czas trwania ochrony
8
Ilość wierzycieli
1 916 115,00 zł
Korzyści dla klienta
9 758,00 zł
Redukcja stałych zobowiązań
KR1S/GRz/85/2026
Sygnatura sprawy

Streszczenie

Branża: gastronomia i usługi (restauracja i klub taneczny)
Forma prawna: jednoosobowa działalność gospodarcza
Region: Kraków, Małopolska

Przedsiębiorca od 2000 roku prowadzi w centrum Krakowa restaurację połączoną z klubem tanecznym. Lokal ma wieloletnią tradycję i od 2000 roku jest biznesem rodzinnym. W latach od 2017 do 2019 właściciel zainwestował około 1,5 mln zł w remont wnętrza i dużą salę z parkietem. Kryzys przyniosła pandemia i zamknięcie lokalu od marca 2020 do lipca 2021 roku. Brak przychodów przy stałym czynszu, pensjach personelu i składkach ZUS doprowadził do zadłużenia. Umorzona pomoc z tarczy w kwocie około 400 tys. zł nie uratowała płynności. Zadłużenie osiągnęło 3 957 229 zł, a komornik zajął rachunki bankowe.

Creo Kancelaria Prawna poprowadziła postępowanie o zatwierdzenie układu. Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego opublikowano 13 stycznia 2026 r. (KRZ numer 20260113/00738, sygnatura KR1S/GRz-nu/13/2026). Nadzorcą została Ewelina Urlik-Stafińska (licencja numer 1832). Nadzorca uznała układ za przyjęty przy poparciu ZUS i urzędu skarbowego. Wniosek o zatwierdzenie trafił do sądu 13 maja 2026 r., dokładnie 120 dni po obwieszczeniu (sygnatura KR1S/GRz/85/2026, obwieszczenie KRZ numer 20260514/00019). Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Rata spadła z 70 000 zł do 60 242 zł, a korzyść finansowa to 1 916 115 zł.

Opis sytuacji

Duża restauracja z klubem tanecznym w centrum Krakowa generuje wysokie koszty stałe. Choć miasto odwiedza rocznie od 8 do 10 milionów turystów, trzeba stale opłacać czynsz, media i pensje. Firma zatrudnia 16 pracowników, w tym zależnie od sezonu od 10 do 12 osób na umowach o pracę. Od 2000 roku lokal prowadzony jest jako biznes rodzinny. W latach od 2017 do 2019 właściciel zainwestował około 1,5 mln zł w remont wnętrza, kuchnię i dużą salę z parkietem.

Sytuację zmieniła pandemia. Zamknięcie lokalu trwało ponad rok, od marca 2020 do lipca 2021 roku. Brak wpływów przy stałym czynszu, pensjach i ZUS wymusił zadłużanie się. Umorzona tarcza w kwocie około 400 tys. zł i pomoc de minimis od 2023 r. w kwocie 4 398,47 euro nie pokryły strat. Dług urósł do 3 957 229 zł. Komornik zajął konta bankowe, a raty wynosiły około 70 000 zł miesięcznie. Blokada kont odcięła środki na bieżącą działalność, grożąc upadkiem firmy.

Jak prowadziliśmy sprawę

Kwalifikacja. Ocena finansowa wykazała, że problemem była utrata płynności przez komornika, a nie brak rentowności. Firma miała markę i klientów. Prognozy zakładały przychody około 1,69 mln zł w 2025 roku i około 1,95 mln zł w 2026 roku. Rekomendowaliśmy postępowanie o zatwierdzenie układu z obwieszczeniem w KRZ. Ten tryb zawiesza egzekucje komornicze (art. 226e Prawa restrukturyzacyjnego) i chroni umowę najmu lokalu przed wypowiedzeniem (art. 256 Prawa restrukturyzacyjnego).

Dzień układowy i ochrona. Nadzorca układu Ewelina Urlik-Stafińska (licencja numer 1832) zamieściła obwieszczenie w KRZ 13 stycznia 2026 r. (KRZ numer 20260113/00738, sygnatura KR1S/GRz-nu/13/2026). Komornik musiał wstrzymać egzekucję. Pisma trafiły do komornika, ZUS, urzędu skarbowego i pozostałych wierzycieli. Właściciel zachował zarząd własny i kontynuował działalność lokalu. Sprawdź obwieszczenie w KRZ.

Plan restrukturyzacyjny. Plan oparto na wariancie realistycznym ze wzrostem przychodów do około 2,45 mln zł w 2030 roku przy marży od 38% do 44%. Prognozowany zysk operacyjny to około 750 000 zł w 2026 roku i 870 000 zł w 2027 roku. Działania naprawcze objęły optymalizację kosztów, rezerwacje online, pakiety z noclegami oddalonymi o 10 minut pieszo oraz imprezy dla grup powyżej 100 osób. Wyliczenia potwierdziły zdolność do spłaty rat.

Test zaspokojenia. Wycena wykazała, że wartość firmy w układzie wynosi w wariancie realistycznym około 7,6 mln zł, a w optymistycznym około 11,3 mln zł. W upadłości majątek dałby około 1 221 466 zł, z czego wierzyciele niezabezpieczeni dostaliby zaledwie około 108 650,90 zł. Układ zakłada spłatę 97,99% długu, czyli 3 586 604,34 zł. Dla wierzycieli układ jest nieporównanie korzystniejszy od likwidacji.

Propozycje układowe w siedmiu grupach. Wierzycieli podzielono na siedem grup. Grupa 1 (ZUS z zabezpieczeniem rzeczowym): spłata 100% długu z odsetkami w 55 ratach (art. 160 ust. 1 i art. 151 ust. 2a Prawa restrukturyzacyjnego). Grupa 2 (urząd skarbowy): 100% podatków z odsetkami w 53 ratach. Grupa 3 to pozostali wierzyciele publicznoprawni, grupa 4 wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo, grupa 5 najem, grupa 6 kredyty i pożyczki, grupa 7 dostawcy. Spłatę rozłożono na okres do 76 miesięcy. Maksymalna kwota miesięcznej spłaty to 88 196,22 zł, a docelowa rata ze strony to około 60 242 zł.

Głosowanie i przyjęcie układu. Zgromadzenie zwołano na 7 maja 2026 r. (obwieszczenie KRZ numer 20260421/00182). Protokół sporządzono 2 lipca 2026 r. Kworum osiągnięto: stawiło się 28 wierzycieli (75,68% sumy), przy wymogu 8. Za było 2 475 589,95 zł (64,70%), przeciw 1 350 433,68 zł (35,30%), a głosy na 131 205,31 zł były nieważne. Za układem była większość grup, w tym ZUS (grupa 1: 570 211,94 zł, 100% za) i urząd skarbowy (grupa 2: 347 637,62 zł, 100% za). Zwykle układ przechodzi, gdy w każdej grupie głosuje za nim ponad połowa wierzycieli, mających co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności (art. 119 ust. 1 i 2 Prawa restrukturyzacyjnego). Gdy w części grup tej większości zabraknie, można zastosować mechanizm cramdown z art. 119 ust. 3, w brzmieniu od 23 sierpnia 2025 r. Za układem musi wtedy głosować większość grup, w tym grupa wierzycieli zabezpieczonych albo uprzywilejowanych w upadłości, oraz wierzyciele mający co najmniej połowę sumy głosujących wierzytelności. Grupy z wyższym pierwszeństwem, które głosowały przeciw, dostają w układzie pełną spłatę. Tak było w tej sprawie: nie we wszystkich grupach była zwykła większość, ale za układem głosowała większość grup, w tym ZUS i urząd skarbowy, oraz wierzyciele mający 64,70% sumy głosujących wierzytelności.

Wniosek do sądu. Wniosek o zatwierdzenie układu złożono 13 maja 2026 r., dokładnie 120 dni po obwieszczeniu. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, wpisał wniosek do repertorium 14 maja 2026 r. pod sygnaturą KR1S/GRz/85/2026 (obwieszczenie KRZ numer 20260514/00019). Sprawa oczekuje na postanowienie sądu, a przedsiębiorca pozostaje pod ochroną.

Czego ten układ nie dał

Mówimy o tym wprost, żeby nikt nie liczył na więcej, niż układ daje. Składki ZUS i podatki zostaną spłacone w 100% z odsetkami, bo prawo zabrania ich umorzenia. Pełną spłatę otrzymają też wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo. Układ rozkłada spłatę 3 586 604,34 zł na okres 76 miesięcy. Rata wynosi około 60 242 zł, a redukcja kapitału to 9 758 zł. Trzeba terminowo opłacać bieżący ZUS, podatki i czynsz, bo opóźnienia mogłyby skłonić sąd do odmowy zatwierdzenia układu. Realizacja planu zależy od utrzymania frekwencji gości.

Co to znaczy dla innych restauracji i klubów

Lokal gastronomiczny generuje stałe koszty, które przy załamaniu rynku tworzą dług. Wierzyciele oddają sprawy do komornika, co blokuje konta bankowe. Postępowanie o zatwierdzenie układu zatrzymuje egzekucje z mocy prawa od dnia obwieszczenia, chroni umowę najmu i rozkłada spłatę na raty. Restrukturyzacja daje ochronę prawną, lecz nie zapełni lokalu gośćmi. Przedsiębiorca musi dbać o marżę i wydatki, by wypracować zysk na spłatę układu.

Korzyści dla klienta

  • Szacowana korzyść finansowa 1 916 115 zł, co stanowi około 57% zobowiązań objętych układem przy redukcji kapitału o 9 758 zł.
  • Spadek miesięcznego obciążenia z 70 000 zł do około 60 242 zł, rozłożonego na 74 miesiące spłaty.
  • Wstrzymanie egzekucji komorniczych i odblokowanie rachunków bankowych od 13 stycznia 2026 r.
  • Ochrona lokalu przed wypowiedzeniem umowy najmu oraz zachowanie 16 miejsc pracy.
  • Zaspokojenie 97,99% wierzytelności na sumę 3 586 604,34 zł wobec zaledwie 108 650,90 zł dostępnych dla wierzycieli niezabezpieczonych w upadłości.
  • Przebieg sprawy do sprawdzenia w KRZ: obwieszczenia numer 20260113/00738, 20260421/00182 oraz 20260514/00019 (sygnatury KR1S/GRz-nu/13/2026 i KR1S/GRz/85/2026).

Saldo zobowiązań przed restrukturyzacją

3 957 229,00 zł

Saldo zobowiązań po restrukturyzacji

3 347 065,00 zł

Zobowiązania miesięczne przed restrukturyzacją

70 000,00 zł

Zobowiązania miesięczne po restrukturyzacji

60 242,00 zł
Prowadzący sprawę: Konrad Radwan  |  Opublikowano:
Optymalizuj, zarządzaj, zabezpieczaj – z nami to możliwe!
Restrukturyzacja firm